Om Rehab Resurs i Uppland AB



​____________________
RehabResurs i Uppland AB ägs av Linda Lindquist och Anna-Maria Petersson, företaget startades 2001 och arbetade då uteslutande inom kommunal distriktsarbetsterapi, under åren har företaget utvecklats och samtliga arbetsterapeuter och sjukgymnaster arbetar på uppdrag av kommuner eller privata utförare inom äldreboende, hemvård eller LSS-boende inom Uppsala Län.
All personal har förskrivningsrätt på hjälpmedel, goda kunskaper i de olika utförarnas journalföringssystem och andra kvalitetssystem såsom flexite, senior alert och prator. 
Vi kan genomföra arbetsförmågebedömningar och göra insatser på vårdcentral eller företagshälsovård som Rehabkoordinatorer.

Hösten 2016 startade vi vår gruppträning på St Olofsgatan 6, vi riktar oss till personer som av olika anledningar vill öka sin fysiska aktiviet och förbättra sin hälsa och balans i livet.

​​​​​​​Träningen utförs i mindre grupp med ledning av sjukgymnast och rehabassistent. ​​​

Personal

DSC-0028-3-DSC-0028-3-
DSC 0028 3
Linda Lindquist
Leg. arbetsterapeut/Delägare
linda@rehabresurs.se
070 - 226 11 02
​​​​​​​
DSC-0026-3-DSC-0026-3-
DSC 0026 3
Anna-Maria Petersson
Leg. arbetsterapeut/Delägare070 - 333 40 15
​​​​​​​
Ulrika Söderberg
Leg. arbetsterapeut
ulrika@rehabresurs.se

​​​​​​​
DSC-0015-3-DSC-0015-3-
DSC 0015 3
Stina Jonsson
Leg. arbetsterapeut
stina@rehabresurs.se
​​​​​​​
(föräldraledig)

​​​​​​​
DSC-0024-2-DSC-0024-2-
DSC 0024 2
Frida Kanebjörk
Leg. Arbetsterapeut
frida@rehabresurs.se
(föräldraledig)
​​​​​​​
DSC-0005-3-DSC-0005-3-
DSC 0005 3
Elisabeth Ahrmfeldt
Leg. Arbetsterapeut
elisabeth@rehabresurs.se

​​​​​​​
Karoline Söderlind
Leg. Arbetsterapeut
karoline@rehabresurs.se ​​​​​​​
​​​​​​​
Malin Hamberg
Leg. Sjukgymnast
malin@rehabresurs.se ​​​​​​​
​​​​​​​
DSC-0021-3-DSC-0021-3-
DSC 0021 3
Anna-Karin Wilsson
Leg. Sjukgymnast
annakarin@rehabresurs.se

​​​​​​​
DSC-0008-3-DSC-0008-3-
DSC 0008 3
Elin Sundeqvist
Leg. Sjukgymnast
elin@rehabresurs.se
​​​​​​​
(föräldraledig)

​​​​​​​
Sofia Nygård
Leg. Sjukgymnast
sofia@rehabresurs.se

​​​​​​​
DSC-0012-3-DSC-0012-3-
DSC 0012 3
Jennie Gustafsson
Leg. Arbetsterapeut
jennie@rehabresurs.se


Isabell Ahlström
Leg. Fysioterapeut
isabell@rehabresurs.se

​​​​​​​
DSC-0003-3-DSC-0003-3-
DSC 0003 3
Carina Lövgren
Rehabassistent
carina@rehabresurs.se

​​​​​​​
Frida Pettersson
Leg Fysioterapeut
frida.p@rehabresurs.se

​​​​​​​
Karin Eriksson
Leg Arbetsterapeut
karin@rehabresurs.se

​​​​​​​